جانمایی پلاک ثبتی و نقشه ثبتی چیست؟

 

پلاک ثبتی چیست؟

 

تعریف و توسعه پلاک ثبتی و نقشه ثبتی در محدوده ضوابط و قوانین ثبتی آپارتمان تعیین می شود. با استفاده از پلاک ثبتی در سند تک برگی یا ... موقعیت ثبتی ملک در سامانه ثبت اسناد و املاک (کاداستر) قرار می گیرد.

 

پلاک اصلی و فرعی چیست؟

 

یک پلاک ممکن است حاوی چندین پلاک اصلی یا فرعی باشد زمینی که مادر نامیده می شود پلاک اصلی و پلاک فرعی نشان دهنده زیر گروه های آن است

 

نقشه ثبتی چیست؟

 

هر نقشه ثبتی از چندین پلاک ثبتی تشکیل شده است. این نقشه ها عمدتاً قبل از استقرار سامانه کاداستر در ایران تهیه شده و چندان دقیق نیستند. نقشه های ثبتی معمولاً با استفاده از ابزارهای غیر دقیق نقشه برداری اندازه گیری تهیه می شوند. در نقشه های ثبتی می توان ابعاد اربعه زمین را با توجه به عوارض طبیعی زمین تعیین کرد. که اگر عارضه های طبیعی وجود نداشت از میله استفاده می کردند و گوشه های ملک را با میله علامت می زدند و نام گذاری می کردند.

 

سامانه کاداستر چیست؟

 

این یک سیستم یکپارچه برای ساماندهی وضعیت ثبت املاک است که به 2 دسته ساختمانی و کشاورزی تقسیم می شود.

 

مشکلات ملکی در دادگاه چیست؟

 

طبق یک آمار شگفت انگیز در سال 2017 بالغ بر 17 میلیون پرونده قضایی در رابطه با اختلافات ملکی داشتیم. این آمار حکایت از خطای سامانه کاداستر کشور دارد.

 

جانمایی پلاک ثبتی

 

روش رفع تعرضات ملکی چگونه است؟

 

با افزایش قیمت ملک و زمین در دهه گذشته، حجم مطالبات ملکی به شدت افزایش یافته است و قوه قضاییه مسئول حل این گونه اختلافات املاک است. این موضوع باید توسط کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی، راه، ساختمان و نقشه برداری حل شود.

 

روند بررسی یک پرونده چگونه طی می شود؟

 

اولاً: شاکی شکایت خود را نسبت به ادله ای که از شاکی دارد ثبت می کند و دادگاه باید کارشناس رسمی دادگستری را برای ارائه دلیل به فرد شاکی بیاورد تا در صورت وجود دلایل قانع کننده شکایت خود را ثبت کند.

 

کارشناس رسمی دادگستری چه اقداماتی در این زمینه انجام می دهد؟

 

  • پرونده را به طور کامل و با دقت مطالعه می کند.
  • بازدید از ملک به همراه شاکی و متشاکی با خواهان یا خواندگان پرونده
  • بررسی دقیق اسناد و مدارک طرفین از قبیل نقشه ها، سند تک برگی، قولنامه و ....
  • در صورت لزوم موقعیت فعلی ملک را با مختصات UTM می گیرد
  • انطباق سند و وضعیت موجود
  • در صورت وجود مغایرت بین سند و وضعیت فعلی، پلاک ثبتی و نقشه ثبتی پلاک مذکور استعلام و درج شود.

 

جانمایی پلاک ثبتی و نقشه ثبتی چگونه انجام می شود؟

 

برای جانمایی پلاک ثبتی به نقشه ثبتی ملک نیاز داریم. پس از اجرای دقیق پلاک ثبتی بر روی 2000 نقشه، تصاویر ماهواره ای و یا ... میزان اختلافات ملکی به راحتی قابل حل است.

 

آیا برای جانمایی پلاک ثبتی نیاز به عکس هوایی از سال های مختلف داریم؟

 

معمولاً برای بررسی وضعیت ثبتی ملک، عکس هوایی از سازمان نقشه برداری یا سازمان جغرافیایی مورد نیاز است.

 

پلاک ثبتی و نقشه ثبتی چگونه روی عکس هوایی جانمایی می شود؟

 

عکس های هوایی به دلیل خطا در پرواز باید اصلاح شود و انجام کارهای اورتوفتو برای اصلاح این خطاها ضروری و واجب است.

با استفاده از نقاط مشترک در طبیعت و آثار قابل مشاهده در تصویر هوایی، مختصات UTM دقیق باید با استفاده از GPS در دو فرکانس یا بالاتر استخراج شود.

گاهی مشاهده شده است که همکاران یا کارشناسان این مختصات را از تصاویر جی پی اس دستی یا تصاویر ماهواره ای گوگل استخراج می کنند و این کار بسیار اشتباهی است زیرا در برخی مناطق این دقت جی پی اس گاهی به 15 متر می رسد. پس از مراجعه به عکس هوایی و استفاده از عوارض قدیمی که در عکس وجود دارد و نقشه ثبتی، مراحل موقعیت یابی انجام می شود و وضعیت ثبت ملک به صورت کاملا دقیق قابل مشاهده است.

با کمک کارشناسان نقشه برداری و تجهیزات نقشه برداری برزو که خدمات پیاده سازی و جانمایی املاک و پلاک ثبتی بر روی نقشه ثبتی و عکس های هوایی سال های مختلف و نقشه های سازمان نقشه برداری را با بالاترین کیفیت و دقت و مناسب ترین هزینه دارد. . .