هزینه utm و نقشه برداری توسط کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

کارشناس رسمی نقشه برداری و تهیه نقشه UTM (UTM) یکی از حوزه های تخصصی کارشناسی در کانون مرکز کارشناسان رسمی دادگستری در تهران است که عمده وظایف آن نقشه برداری زمین و شناسایی مساحت مفید، نقشه صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، تهیه نقشه های utm یک دو هزارم (1/2000) و جانمایی پلاک ثبتی در طبیعت و تفسیر عکس هوایی است. یک کارشناس رسمی دادگستری با تجربه بسیار بالا نیز ممکن است این شرایط را داشته باشد.

 

جهت مشاوره تخصصی در زمینه کارشناس رسمی نقشه برداری و خدمات نقشه برداری با شرکت تخصصی جی پی اس شمیم تماس بگیرید

 

تهیه نقشه یک دو هزارم (1/2000) UTM توسط کارشناس رسمی دادگستری تهران

 

در هنگام درخواست پروانه ساخت در زمینی با محدوده مشخص یا با اسناد قدیمی که مجتمع های آپارتمانی کوچک یا ساختمان های کوچک وجود دارد، ممکن است شهرداری تهران برای تطبیق حدود چهار طرف زمین با سند عنوان نیاز داشته باشد. زمین (عرصه) باید در قالب UTM و در مقیاس یک تا دو هزارم (1/2000) تهیه شود تا بتوان وضعیت فعلی زمین را با حدود اربعه ذکر شده در سند مالکیت مطابقت داد. 

تهیه نقشه UTM زمین باید توسط کارشناس رسمی در رشته راه و ساختمان و نقشه برداری تهیه و تایید شود. این نقشه ها بر خلاف نقشه های پلان مسطحات قدیمی دارای مختصات جهانی بوده و موقعیت آنها در جهان نیز مشخص است.

نقشه UTM چیست؟

 

اسناد تک برگ قدیمی از این جهت که بر اساس کروکی ثبتی صادر می شد و موقعیت جغرافیایی ملک در جهان در برگه سند ثبت نمی شد دارای ضعف بود اما اکنون سند تک برگ جدید بر اساس نقشه تهیه می شود. با مختصات جغرافیایی نقشه UTM).به عبارت دیگر، تفاوت اصلی بین نقشه UTM و نقشه کروکی ثبتی قدیمی این است که چهار نقطه گوشه عرصه روی نقشه دارای مختصات جغرافیایی دقیقی هستند که موقعیت دقیق آنها را در جهان نشان می دهد. 

در این نقشه ها، مناطق دقیق، جانمایی و تثبیت ملک ذاتاً باعث کاهش اختلافات ثبتی و مالکیت بین همسایگان مجاور می شود. معمولا این نقشه ها باید به مهر و تایید کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان و نقشه برداری و یا کارشناس رسمی امور ثبتی در تهران یا آن شهر برسد.

 

تفاوت بین نقشه UTM و نقشه معمولی زمین

 

تفاوت اصلی بین نقشه UTM و نقشه کروکی ثبتی معمولی در این است که مختصات جهانی نقشه UTM بدست می آید. یعنی می توانید سه قطعه داشته باشید یکی در منطقه 7 شرق تهران و یکی در منطقه 5 غرب تهران یا یکی در لواسان که هر سه 450 متر و هر سه دارای ابعاد 15*30 متر هستند و   به کوچه ای 10 متری منتهی می شود.

از نظر هندسی، شکل سه نقشه یکسان است، اما نقشه UTM آنها متفاوت است، زیرا مختصات چهار گوشه این سه ملک متفاوت است و نقشه UTM مختصات دار است. مختصات جغرافیایی چهار گوشه محل دقیق آن عرصه ها را در تهران پارس، آریا شهر و لواسان نشان می دهد. نقشه UTM برای صدور سند تک برگ املاک در تهران و سایر استان های کشور نیز استفاده می شود.

 

هزینه نقشه UTM 1/2000

 

هزینه تهیه نقشه UTM و نقشه برداری و تایید آن توسط کارشناس رسمی دادگستری با توجه به مساحت و شرایط اراضی تهران از 1800000 تومان تا 2500000 تومان برای مناطق عادی متغیر است و برای استعلام قیمت تهیه نقشه UTM یک دو هزار، باید با دفتر کارشناسی ما تماس بگیرید:  دستمزد مهندس نقشه بردار بسته به نوع دقیق کار متفاوت است، به عنوان مثال اگر متقاضی نقشه 500/1درخواست کند، هزینه بیشتر خواهد بود.

 

نمونه ای از نقشه UTM

 

نقشه UTM که توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه و تایید شده است، بر خلاف نقشه های کروکی معمولی، حاوی مختصات جغرافیایی منحصر به فردی است و موقعیت ملک را در کره زمین به طور دقیق مشخص می کند.

 

کارشناس نقشه برداری چه می کند؟

 

کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در واقع مهندس نقشه برداری است که دارای پروانه کارشناس رسمی از کانون کارشناسان رسمی استان تهران یا مرکز کارشناسان رسمی دادگستری است.

کارشناسان رسمی نقشه برداری با توجه به سابقه کاری، تحصیلات و تجربه مهندس می توانند مدارک زیر را کسب کرده و بتوانند خدمات مهندسی و کارشناسی زیر را انجام دهند:

 

  • تعیین مساحت آپارتمان را اندازه گیری و تعیین کند و نقشه تفکیکی برای آپارتمان ها تهیه کنید
  • نقشه برداری و تعیین مساحت زمین
  • نقشه برداری با دوربین و تهیه نقشه تفکیکی آپارتمان
  • تنظیم تهیه نقشه UTM مقیاس 1/2000
  • تهیه کروکی ثبتی زمین و ثبت نام سند مالکیت
  • مساحت مفید ساختمان را اندازه گیری کند

 

نقشه برداری از زمین یا ساختمان ها را می توان با استفاده از متر معمولی، متر لیزری، دوربین نقشه برداری توتال استیشن یا دستگاه جی پی اس برای تعیین مختصات جغرافیایی چهار گوشه تهیه کرد. انتخاب روش نقشه برداری به ویژگی ها، زوایای و مساحت زمین، قابل رویت بودن نقاط برای یکدیگر و یا اینکه موانعی مانند ساختمان های قدیمی یا درختان مانع از دید می شوند، بستگی دارد که باید توسط مهندس نقشه بردار و کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری بررسی مشخص شود..

 

تفسیر عکس هوایی

 

تفسیر عکس های هوایی طیف وسیعی را در بر می گیرد. ممکن است اداره جهاد کشاورزی با مالک در مورد کاربری های زمین کشاورزی اختلاف داشته باشد که در این صورت عکس های هوایی قدیمی منطقه باید توسط کارشناس رسمی دادگستری مانند کشاورزی بررسی شود تا نوع کاربری آن مشخص شود.

تعیین سال ساخت بنا یا احداث دیوارکشی در منطقه لواسان کوچک یا بزرگ مد نظر شهرداری منطقه امکان پذیر است که در این صورت کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان میدان ممکن است از متقاضی بخواهد که عکس های هوایی منطقه را دریافت کند. نتیجه را به شهرداری یا ارگان مربوطه اعلام کند

معمولاً عکس های هوایی توسط سازمان نقشه برداری کشور کپی و برای ارسال به کارشناس به متقاضی ارائه می شود. ما در نقشه برداری به شما کمک می کنیم

برای تهیه نقشه خدمات نقشه برداری و تهیه نقشه UTM زمین یا تعیین مساحت ساختمان، آپارتمان، زمین و انجام امور ثبتی می توانید با ما تماس بگیرید: