تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد 

 

نقشه برداری اغلب از دو بخش تشکیل می شود. این دو قسمت در واقع شامل جمع آوری و ارائه نتایج کار انجام شده توسط مهندسان می باشد. در بخش اندازه گیری از ابزارهای مختلف و ویژه استفاده می شود. زیرا این ابزار مطلوب باعث می شود که اطلاعات قسمت دوم به دست آید. در قسمت دوم این اطلاعات به صورت اعداد یا آنالوگ ارائه شده است. هر ساله اداره ثبت یک تعرفه جدید نقشه برداری را معرفی می کند. اداره ثبت اسناد طی بخشنامه جدید سازمان برنامه و بودجه کشور تعرفه جدید سال 1400 را اعلام کرد که نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد افزایش داشته است.

 

انواع نقشه برداری

 

با توجه به کاربردهای فراوان نقشه برداری و اینکه در بسیاری از زمینه ها از آن استفاده شده است تقسیم بندی هایی در این قسمت تشکیل شد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد. نقشه برداری زمینی یکی از انواع نقشه هایی است که توسط آن اشکال و ابعاد زمین از زوایای مختلف تعیین و تایید می شود که به آن ژئودزی نیز می گویند. نوع دیگر نقشه برداری توپوگرافی یا مکان نگاری است که برای محاسبه ارتفاع یا مساحت زمین استفاده می شود. همچنین از نقشه های هیدروگرافی برای بررسی عمق دریاها یا رودخانه ها برای عبور کشتی ها و زیردریایی ها و محل خطوط لوله گاز و نفت استفاده می کنند که در این زمینه بسیار مفید است.

 

این نقشه برداری حتی در بخش‌های نظامی نیز کاربرد دارند و برای شناسایی نقاط حساس و استراتژیک و همچنین تهیه نقشه‌هایی که هدف نظامی دارند، استفاده می‌شوند. آنها از نقشه برداری ثبتی برای تعیین عرض و مساحت یک ملک استفاده می کنند. مورد اخر مربوط به نقشه برداری شهری است که از نقشه های شهری در امور شهری و اجرای برنامه های شهری و طرح های مربوطه استفاده می کند. هر یک از این نام گذاری ها در زمینه خود کاملا کاربردی بوده و با نظارت اداره ثبت اسناد، تعاریف مربوطه درج شده است.

 

عوامل مهم در محاسبه تعرفه نقشه برداری

 

اگر می خواهید تمام هزینه های نقشه برداری را بر اساس تعرفه جدید اداره ثبت اسناد محاسبه کنید باید به موارد زیر دقت کافی داشته باشید. ابتدا باید عنوان خدمات مورد نظر خود را مشخص کنید. با انتخاب این آیتم، نشان می دهید که نقشه باید چگونه و در چه مقیاسی تنظیم شود. همچنین باید هدف ارائه این خدمات را مشخص کنید. اداره نقشه برداری ثبت اسناد رهنمودهایی ارائه کرده است که برای اجرای این خدمات مرتبط باید به آن اشاره کرد که از کدام یک از این دستورالعمل ها استفاده شود.

 

در قسمت بعدی که یکی از مهمترین آنها می باشد، باید کلیه عملیاتی که در راستای هدف ارائه این خدمات انجام می شود ذکر شود. دقت بالا در نقشه برداری و تهیه نقشه و همچنین ارتفاع نقاط شبکه و مساحت مربوطه از عوامل بسیار مهم است. در قسمت بعدی مواردی که باید به عنوان نتیجه کار به کارفرمای مربوطه تحویل داده شود مشخص می شود. سپس هزینه خدمات نقشه برداری در منطقه مورد نظر به ریال محاسبه می شود. همه این عناصر باید برای هر پروژه به دقت بررسی شوند.

تعرفه نقشه برداری

تعرفه نقشه برداری یو تی ام UTM در اداره ثبت اسناد

 

ما نمی توانیم این هزینه ها را به درستی محاسبه کنیم. طبق دستورالعمل اداره ثبت اسناد، عوامل تاثیرگذار در این هزینه ها وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم. همانطور که می دانیم متراژ ملک بیشترین تاثیر را در هزینه نقشه برداری دارد. هر چه ملک مورد نیاز بزرگتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر می شود. همچنین اگر ملک مورد نظر بدون سند یا مسکونی و کشاورزی باشد در هر کدام تفاوت های زیادی وجود دارد. طبق مفاد قانون برای هر یک از این املاک دستورالعمل خاصی در نظر گرفته شده است.

 

اگر دسترسی به ملک شما سخت باشد، هزینه نقشه برداری نیز متفاوت خواهد بود. به این ترتیب اگر ملک شما در تپه ها یا در دشت قرار داشته باشد، اختلافاتی به وجود می آید. لازم به ذکر است که املاک مسکونی هزینه های بیشتری را متحمل خواهند شد. این به این دلیل است که کار با املاک مسکونی دشوار است و طبق تعرفه اداره ثبت اسناد باید هزینه های بیشتری پرداخت شود. هزینه های بررسی برای زمین های کشاورزی بسیار کمتر از املاک مسکونی است. اما باز هم در این بخش متراژ تاثیر زیادی دارد. داشتن مهر کارشناسی رسمی بر روی این نقشه های یو تی ام UTM ضروری است و در تهیه نقشه یو تی ام باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

 

هزینه نقشه برداری

 

اداره ثبت اسناد کشور تعرفه شامل هزینه نقشه برداری لحاظ نموده است که در اینجا به بررسی برخی از آنها می پردازیم. همانطور که می دانید نوع ابزاری که برای نقشه برداری استفاده می کنید نیز تاثیر زیادی دارد. امروزه دوربین ماکرو با وضوح فوق العاده بالا یکی از ابزارهای خوب برای نقشه برداری زمین است. اما هزینه هایی که برای رفت و آمد محاسبه می کنند از هزینه نقشه برداری کاملا جداست. نکته بسیار مهم در انتخاب نقشه بردار این است که بهتر است شما نقشه بردار مورد نیاز را از بین نقشه برداران شهر یا منطقه خود انتخاب کنید. زیرا این افراد با شرایط مختلف شهر یا منطقه شما بیشتر آشنا هستند.

 

برای نقشه مسطحاتی زمین کشاورزی با مساحت بیش از یک هکتار، هر هکتار 750 هزار تومان محاسبه شد. در صورت تهیه نقشه مسطحاتی با مختصات UTM ارزش آن در هر هکتار حداکثر 1000000 تومان محاسبه می شود. همچنین در مورد زمین زراعی اگر بخواهید نقشه ارتفاعی تهیه کنید حداکثر در یک هکتار 1.000.000 تومان محاسبه می شود. همچنین برای تفکیک و اجرا نیز برای هر قطعه تا سقف حداکثر یک هکتار 300000 محاسبه می شود و برای تهیه نقشه شمیم ​​برای بیش از یک هکتار 600000 در هکتار محاسبه شد.

 

شرایطی که نقشه برداران باید رعایت کنند

 

1. اداره ثبت اسناد کشور برای کسانی که می خواهند نقشه برداری انجام دهند شرایطی را تعیین کرده است. نقشه برداران باید واجد شرایط تعیین وضعیت عرض ها و ساختمان های بدون سند باشند. حداقل مدرک نقشه برداری باید دارای مدرک کاردانی در یکی از رشته های مورد نیاز در رشته نقشه برداری باشد. همچنین یکی از موارد مهم اخذ پروانه اشتغال برای نقشه برداری از اداره نظام کاردانی است. همچنین داشتن مدرک کارشناسی از معاونت راهبردی ریاست جمهوری از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

2. نقشه بردار باید به اطلاعات بانک کاداستر توجه زیادی داشته باشد. زیرا اگر او مختصات زمین مربوطه را بدون توجه به این اطلاعات تعیین کند، مجبور است پرداخت غرامت و حداقل یک ماه از انجام این فعالیت محروم می شود. این شخص باید مساحت ملک مربوطه و همچنین مساحت تقریبی قسمت اشغال شده ساختمان را به دقت محاسبه و در پرونده وارد کند. پس از آن نقشه بردار در رابطه با تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد توسط متقاضی قابل پرداخت است و هزینه رفت و آمد نیز به عهده متقاضی می باشد. در پرونده ارائه شده توسط نقشه بردار، طبق اعلام سازمان ثبت اسناد، در صورت وجود مشکل، فرد 20 روز فرصت دارد تا اصلاحات و تغییرات لازم را انجام دهد.

 

سوالات متداول

 

 

این نوع نقشه برداری برای املاک بدون سند با توجه به موضوعاتی مانند مساحت کل ملک و نحوه دسترسی به آن برای هر پروژه بررسی می شود.

 

  • آیا امکان تخفیف وجود دارد؟

 

بر اساس بخشنامه ارسالی سازمان بودجه، بر اساس این بخشنامه امکان هیچ گونه تخفیفی وجود ندارد و تنها با قیمت تعیین شده می توان نقشه برداری کرد. بنابراین راهی برای کاهش نرخ وجود ندارد.

 

  • این تعرفه شامل چه کسانی می شود؟

 

بر اساس این دستورالعمل، قیمت های اعلام شده برای افراد حقیقی اعمال نمی شود. این تعرفه فقط برای مهندسین مشاور و همچنین شرکت های مربوطه می باشد. بنابراین این تعرفه برای اشخاص حقیقی استفاده نمی شود.

 

  • روش های انتخاب مشاور چیست؟

 

بر اساس دستورات خرید خدمات مشاوره ای ادارات و سازمان هایی که از بودجه دولتی استفاده می کنند باید از روش های در نظر گرفته شده برای انتخاب مشاور استفاده کنند. یکی از این راه ها انتخاب یک بودجه ثابت است. از دیگر روش ها می توان به روش مسابقه اشاره کرد و همچنین بر اساس تعرفه یا کیفیت انتخاب کرد.