ابزار نقشه برداری زمین لواسان

ژالن: اگر بخواهیم تجهیزات پرکاربرد در حوزه  نقشه برداری زمین شهریار را به شما برای اندازه گیری و به دست آوردن اختلاف ارتفاعات زمین، معرفی کنیم آن ابزار ژالن نام دارد. این وسیله یک میله ی فلزی و یا چوبی می باشد که روی آن به منظور اندازه گیری دقیق ارتفاع با دو رنگ، اندازه گیری میشود. اگر جنس این میله ها فلزی باشند به صورت لوله هایی طراحی می شوند که داخل هم فرو می روند و می توانیم طول آن ها را تا 2 متر افزایش دهیم. از دیگر مزیت این وسیله این می باشد که اگر بخواهید در شب و تاریکی، ارتفاعی را در شهریار اندازه گیری کنید می توانید از پروژکتور ژالن استفاده نمایید.

و دو ترازه موجود می باشد و مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از طریق ترازیاب به سطح زمن نگاه کنید نقاط عمودی و افقی ممتدی را می توانید مشاهده کنید که این نقاط برای مشخص کردن خطوط مستقیم افقی و عمودی طراحی شده اند. در بین انواع ترازیاب ها، ترازیاب اتوماتیک، بهترین نوع ترازیاب است چرا که با آن می توان می توان هر نوع خطوطی را به صورت خودکار، تراز نگه داشت.

نحوه ی استفاده از نیوو یا ترازیاب به این صورت است که ابتدا شاخص روی نقطه ی اول قرار داده میشود و سپس با استفاده از دوربین، عدد روی شاخص خوانده می شود. سپس شاخص را روی نقطه ی دوم قرار می دهیم و مجددا این کار تکرار میشود. تفاضل بین این دو عدد خوانده شده، اختلاف ارتفاع بین دو نقطه را نمایش خواهد داد.

جی پی اس یا گیرنده ی مولتی فرکانس :  از دیگر رایج ترین و معروف ترین دستگاه های نقشه براری زمین شهریار که امروزه به وفور از آن استفاده می گردد جی پی اس یا گیرنده ی مولتی فرکانس نام دارد. از این دستگاه می توان برای بررسی موقعیت هر نقطه ای بر روی زمین استفاده کرد. مهم ترین مزیت این دستگاه نقشه برداری زمین این است که اصلا ساختارآن پیچیده ای نمی باشد. فقط لازم است آن را روی دوربین تصویربرداری نصب نمود و سپس موقعیت هر نقطه ای روی زمین که مد نظرتان است را تعیین نمایید.

این تجهیزات با استفاده از سیستم های ماهواره ای می توانند موقعیت جغرافیایی شهریار و طول و عرض هر نقطه ای را بر روی زمین مشخص نمایند. علاوه بر موارد گفته شده این دستگاه ها قابلیت اندازه گیری و مشخص کردن ارتفاعی تا یک نقطه ی مشخص را دارند.

توتال استیشن های مجهز به امواج نوری:  این دستگاه ها با بهره گیری از امواج نوری، فاصله ها را اندازه گیری می نماید. این دستگاه ها تا برد 3 کیلومتر، کاربردی هستند و قابلیت دید در شب را دارند.

دستگاه های مجهز به امواج مادون قرمز:  این دستگاه ها به کمک امواج مادون قرمز، فاصله ها را اندازه گیری می نماید. قیمت این دستگاه های اندازه گیری کمتر از سایر دستگاه ها می باشد. همچنین به نسبت وزن آن نسبت به سایر دستگاه های نام برده شده سبک تر است. به همین دلیل به راحتی می توان، تئودولیت ها را بر روی آن ها نصب کرد.

دستگاه های مجهز به مایکروویو:  این نوع دستگاه ها با استفاده از امواج رادیویی با فرکانس های بسیار بالا کار می کنند.

وجود تنوع دستگاه توتال استیشن منجر به این اصل شد که این دستگاه از کاربردهای مختلفی برخوردار شود که از جمله ی آن می توان به اندازه گیری فاصله ی دو نقطه، اندازه گیری زوایای مختلف، پردازش داده ها، نمایش اعداد به همراه جزئیات کامل نقاط شهریار و همچنین ذخیره کردن تمامی داده ها در یک دفترچه ی الکتریکی اشاره کرد.

علاوه بر این، دستگاه توتال استیشن متشکل از قسمت های مختلفی می باشد که از مهم ترین قسمت های این تجهیزات نقشه برداری زمین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

صفحه نمایش:  که در این قسمت، انواع مشخصات اعم از ارتفاع شهریار ، زوایا، مختصات نقطه ی مورد نظر و ... قابل مشاهده است.

برنامه‌ی پیمایش:  وظیفه ی این قسمت، ذخیره کردن مختصات زاویه و رفلکتور می باشد که پس از مستقر کردن دستگاه می تواند این اطلاعات را بازخوانی کند.

صفحه کلید:  وظیفه ی این قسمت، کنترل کردن تمامی عملکردهای این دستگاه می باشد.

ارتفاع سنج: نام دیگر ارتفاع سنج، عوارض دور است چرا که با استفاده از آن می توان ارتفاع نقاط دوردست و غیر قابل دسترس مانند بالای برج ها را اندازه گیری نمود.

تنظیمات راستا ارتفاع و یا فاصله:  وظیفه ی این قسمت، تعیین نمودن و مشخص کردن فاصله افقی و همچنین ارتفاع دو نقطه نسبت می باشد.