خدمات نقشه برداری

در دوران کنونی به منظور ثبت و ضبط دقیق وضعیت املاک، ساختمان ها، تجهیزات فنی و تاسیسات، خیابان ها و بافت شهری، موقعیت مسکونی و غیر مسکونی، محدوده شهرها، کشورها و کلیه اراضی زمین استفاده از خدمات نقشه برداری بسیار کاربردی است. در گذشته، این کار صرفا برای موارد گسترده تر مثل شهرها و کشورها انجام می شد، اما با پیشرفت تکنولوژی، افزایش دقت ابزارها و پیشرفت های ماهواره ای و الکترونیکی، امکان ثبت دقیق در حد سانتی متر و حتی در مواردی میلیمتر میسر گردیده. به همین منظور خدمات نقشه برداری چند دهه می باشد که پای به عرصه های جدیدی گذاشته و با آن موقعیت دقیق خیابان، ملک و زمین های بسیار کم مساحت و کوچک را با دقتی فوق العاده بالا تعیین نموده است. هدف ما از گردآوری این مقاله توضیحاتی مختصر درباره دسته بندی ها و اطلاعاتی که نیاز است همه در مورد خدمات نقشه برداری های بدانیم. 

خدمات نقشه بردار رسمی توسط چه کسی انجام می شود؟

با توجه به اینکه در کشور ما بعضی افراد بدون داشتن تخصص در حال انجام فعالیت های تخصصی هستند و همین امر منجر به مشکلاتی برای مشتریان می شود، دانستن اینکه یک نقشه بردار رسمی باید دارای چه صلاحیتی باشد بسیار حائز اهمیت است. شما با مطالعه دقیق این مقاله خطر کلاهبرداری و ضررهای مالی را می توانید برای خودتان و اطرافیانتان کاهش دهید.

در قانون کشور ایران، نقشه بردار رسمی فردی است که تحصیلات لازمه در زمینه تخصص خود را دارا باشد. این تحصیلات شامل فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس تا دکتری است. رشته های مرتبط شامل کلیه گرایش های عمران، علی الخصوص نقشه برداری می باشد. همچنین رشته هایی مانند حقوق و امور ثبتی می توانند در مواردی نقشه بردار رسمی باشند. اما داشتن مدارک فوق برای سپردن خدمات نقشه برداری خود به یک فرد یا اکیپ کفایت نمی کند. زیرا از دید قانون داشتن مدارک فوق برای انجام خدمات نقشه برداری کافی نیست و لازم است مهندس نقشه بردار موارد تاییدی دیگر را بر مهارت خود از سازمان های ذیربط دریافت نمایید.