اهمیت و نقش جانمایی پلاک ثبتی

 

برای حل مشکلات پیش آمده و یا انجام اموری که مربوط به ادارات دولتی مانند شهرداری ها و اداره ثبت اسناد کشور می شود می بایست از جانمایی پلاک ثبتی استفاده نمود و نقشه ی جانمایی پلاک ثبتی را در دست داشت. برای مثال در زمان أخذ سند تک برگ بجز نقشه یو تی ام (UTM)، ارائه نقشه پلاک ثبتی ملک نیز الزامی است. و یا در برخی موارد حدود اربعه اراضی کشاورزی و یا املاک به درستی و با دقت مشخص نیست و یا به مرور زمان دستخوش تغییر شده است و در برخی موارد سند هایی وجود دارد که موقعیت آن ها مشخص نیست و برای حل تمامی این موارد تنها راه حل تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی می باشد که توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی انجام می پذیرد و ممهور به مهر این کارشناس می باشد و مانند سند رسمی ارزش حقوقی دارد. 

 

جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

 

جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین مکان دقیق ثبتی و زمین ملک به همراه تمام فاکتورهای مورد نیاز قابلیت استفاده دارد. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع یک کروکی یا پلان ثبتی از ملک است که مواردی همچون اطلاعات حقوقی و حدود اربعه ملک در نقشه تفکیکی اولیه به همراه برداشت وضع موجود در مختصات یو تی ام قرار دارد و نقشه جانمایی پلاک ثبتی که توسط کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناس نقشه برداری نظام مهندسی تایید شده و ممهور به مهر کارشناس باشد هم رده سند رسمی یک ملک به حساب می آید.

البته خاطر نشان می سازد که نقشه یو تی ام ملک با نقشه جانمایی پلاک ثبتی متفاوت است. چرا که در نقشه یو تی ام وضع موجود ملک در سیستم مختصات یو تی ام، نقشه کروکی ملک درج می شود و متراژ و مساحت ملک در یو تی ام به صورت دقیق مشخص می شود و پلاک ثبتی در این نقشه درج نمی شود.

برای مثال اگر شما یک سند قدیمی ملک در اختیار داشته باشید اما از مکان دقیق ملک خود بی اطلاع باشید با مطالعه اطلاعات مندرج در سند محل دقیق ملک را برای ادارات ثبت اسناد یا شهرداری یا… توضیح دهید قابل پذیرش نخواهد بود و در این شرایط باید کارشناسان نقشه برداری با تطبیق اطلاعات و مدارک موجود و پیدا کردن حدود همسایگان و تهیه نقشه یو تی ام با مقیاس 1:2000 مکان دقیق ملک را روی نقشه و سیستم یو تی ام اجرا نمایند که به این روندی که طی می شود جانمایی پلاک ثبتی گفته می شود.

جانمایی پلاک ثبتی به زبان ساده یعنی طبق بررسی های انجام شده تایید شود که پلاک ثبتی که در سند درج شده دقیقا متعلق به همان ملکی باشد که مورد نظر مالک یا متقاضی است؛ البته این کار باید توسط کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی صورت پذیرد. اغلب برای دریافت  سند تک برگی علاوه بر تهیه نقشهUTM ، یکی دیگر از مدارکی که باید توسط مالک ارائه شود تحویل نقشه جانمایی ثبتی به اداره ثبت و اسناد می باشد.

 

مراحل جانمایی پلاک ثبتی

 

۱- مطالعه دقیق اسناد و مدارک

در این مرحله کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی که در این زمینه تخصص دارد داده‌های لازم را از روی اسناد و مدارک به دست می آورد.

۲-  تهیه نقشه های ثبتی

۳-  جانمایی ملک روی نقشه و تعیین موقعیت دقیق ملک مورد نظر

 با استفاده از نقشه های ثبتی و حدود اربعه ملک مورد نظر میتوان مختصات چهار گوشه زمین را به دست آورد.

۴-  پیاده سازی و میخ کوبی حدود اربعه

 بعد از به دست آوردن مختصات گوشه های زمین مورد نظر با استفاده از تجهیزات نقشه برداری مانند جی پی اس نقاط بر روی زمین پیدا شده با نصب تابلوی مشخص می‌شود که اصطلاحاً میخ کوبی میگویند 

 

پلاک ثبتی اصلی و فرعی چیست؟

 

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای شناسایی املاک به هر قطعه زمین یک کد اختصاص داده است. هر استان به چند بخش و هر بخش نیز به قطعاتی کوچکتر تقسیم می شوند که این قطعات را قطعات اصلی و یا قطعه مادر می نامند.  هر قطعه اصلی نیز از قسمت های کوچکتری تشکیل می شود که دارای پلاک فرعی است و شماره گذاری آن ها دارای نظم خاصی نیست و هر لحظه ممکن است قطعه های فرعی به چند پلاک فرعی تفکیک شوند.

 

جانمایی پلاک ثبتی در کدام موارد کاربرد و اهمیت دارد

 

۱ – مشخص کردن موقعیت دقیق املاک بر روی زمین

۲_ سندهایی که موقعیت مکانی ملک مشخص نیست (زمین های گمشده)

۳_ تعرضات خط و یا ادعای تعرض به املاک مجاور و همسایه

۴_ جانمایی املاکی که حدود و خطوط مرزی آنها با گذشت زمان از بین رفته و نیاز به جانمایی دارد

۵_ استعلام وضعیت زمین در هنگام خرید ملک که در زمین های کشاورزی پیش می آید 

برای اطمینان از درستی نقشه ثبتی موجود ملک در هنگام معامله زمین مورد نظر که بیشتر در   زمینهای کشاورزی رخ می دهد می توان استعلام گرفت.

 

استعلام پلاک ثبتی زمین های کشاورزی

 

  • برای زمین هایی که سند تک برگ دارند از طریق سامانه اسناد و املاک کشور به صورت آنلاین استعلام بگیرید
  • مراجعه به اداره ثبت اسناد و بخش مربوطه  که امور ثبتی زمین، مربوط به آن ناحیه می شود 
  •  بعد از استعلام زمین کشاورزی مورد معامله به این نکته توجه کنید که زمین در رهن بانک یا دادگاه نباشد.

۶_ گرفتن سند تک برگ و کاداستر

 

نقشه یو تی ام در جانمایی پلاک ثبتی

 

نقشه برداری وضعیت موجود ملک در عملیات جانمایی پلاک ثبتی در فرمت یو تی ام انجام می شود در حین عملیات جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی امور نقشه برداری و ثبتی بعد از بررسی مدارک و مستندات حدودی و ثبتی زمین اقدام به تهیه نقشه یو تی ام (UTM) می کند در نقشه جانمایی پلاک ثبتی چون نقشه دارای اطلاعات یو تی ام اس با دستگاه جی پی اس شکستگی محیط زمین را با دقت بالا با میخ کوبی کرد

 

استفاده از کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی در جانمایی پلاک ثبتی

 

در زمان انجام امور ثبتی ملک خود، تفکیک اراضی کشاورزی و مسکونی و جانمایی ملک بر روی زمین احتمال خطا وجود دارد. از آنجایی که ممکن است اسناد جعلی باشد، کارشناس خبره نباشد، دستگاه های مورد استفاده از دقت کافی برخوردار نباشد، احتمال خطا وجود دارد و ممکن است مشکل ساز شود از این رو توصیه می شود از کارشناس امور نقشه برداری و ثبتی مجرب و متخصص ص کمک گرفته شود و فقط نظر ایشان محکمیت قضایی دارد