از مهم ترین قسمت های این تجهیزات نقشه برداری زمین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

صفحه نمایش:  که در این قسمت، انواع مشخصات اعم از ارتفاع ورامین ، زوایا، مختصات نقطه ی مورد نظر و ... قابل مشاهده است.

 

برنامه‌ی پیمایش:  وظیفه ی این قسمت، ذخیره کردن مختصات زاویه و رفلکتور می باشد که پس از مستقر کردن دستگاه می تواند این اطلاعات را بازخوانی کند.

 

صفحه کلید:  وظیفه ی این قسمت، کنترل کردن تمامی عملکردهای این دستگاه می باشد.

 

ارتفاع سنج: نام دیگر ارتفاع سنج، عوارض دور است چرا که با استفاده از آن می توان ارتفاع نقاط دوردست و غیر قابل دسترس مانند بالای برج ها را اندازه گیری نمود.

 

تنظیمات راستا ارتفاع و یا فاصله:  وظیفه ی این قسمت، تعیین نمودن و مشخص کردن فاصله افقی و همچنین ارتفاع دو نقطه نسبت می باشد.

 

پهپاد:  یکی از مدرن ترین و جدیدترین دستگاه هایی که برای نقشه برداری اراضی و زمین ها ورامین بکار گرفته می شود پهباد نام دارد. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از این دستگاه این است که سبب افزایش و بهبود کیفیت عکس برداری از زمین می گردد و همچنین اختلاف ارتفاع قسمت های مختلف زمین را به راحتی، مشخص می نماید. علاوه بر این، این دستگاه این امکان را فراهم  می کند که بتوان، محدودیت های زمین را در مقیاس های بزرگتر، مورد بررسی قرار داد.

 

پهپادهایی که برای نقشه برداری زمین ورامین مورد استفاده قرار می گیرند از نوع بدون سرنشین می باشند که می توان آن ها را از راه های دور هم کنترل نمود. همچنین در این تجهیزات از دوربین های تصویر برداری به عنوان سنجنده استفاده شده است. این دستگاه مدرن و جدید از مزایای زیادی برخوردار است که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

یکی از مهم ترین مزایای پهپادها این است که با کمک آن ها می توان از تمام مکان های دور و صعب العبور و دارای مانع ورامین ، تصویر برداری کرد.

 

کیفیت تصویربرداری بسیار بالا از دیگر مهم ترین شاخصه های این دستگاه می باشد.

 

از آنجایی که هیچ مانع و محدودیتی نمی توان جلوی این روش تصویر برداری و این دستگاه را بگیرید لذا سرعت بخشیدن به پروسه ی تصویربرداری و صرفه جویی در زمان از دیگر مزایای پهپادها می باشد.

 

 به دلیل اینکه در این روش برای تصویربرداری از زمین های پر خطر و پر ارتفاع، نیازی به نیروهای انسانی نیست لذا کاهش خطرات جانی و مالی از مهم ترین شاخصه های این روش تصویربرداری می باشد. امروزه می توان با استفاده از پهپادها از مناطق خطرناک و پر مانع ورامین  به صورت کنترل از راه دور، تصاویر کاملی را گردآوری کرد.