کارشناس رسمی امور ثبتی

 

از دیرباز زمین و ملک یکی از بهترین و مطمئن ترین سرمایه ها برای افراد بوده است. این موضوع در زمان حال نیز همچنان به قوت خود باقی بوده و بلکه بیشتر نیز مورد توجه قرار گرفته است. انسانها از دیرباز برای داشتن زندگی آسوده و امن، اراضی تحت تملک خود رو بوسیله حصار یا سنگ چین جدا می کردند که امروزه با استفاده از تجهیزات جدیدتر و کامل تر توسط کارشناس رسمی امور ثبتی به ثبت می رسد.

با این عمل اولاً حدود زمین را تثبیت می کردند، از طرفی دیگر مانع ورود حیوانات وحشی و … به مزارع و اراضی خود می شدند. با پیشرفت تکنولوژی و علوم مختلف، شیوه های تثبیت اراضی و تهیه نقشه شکل تازه ای به خود گرفته است.مخصوصاً در سالهای اخیر که شاهد تحولاتی در زمینه ثبت املاک در کشور بوده ایم.

 

معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

 

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی با موضوعات و مسائلی نظیر بررسی وضع موجود با ابعاد سند (تطبیق ثبتی)، تفکیک اراضی، تجمیع پلاک های ثبتی، تهیه نقشه کادر و… دست و پنجه نرم می کند. همه موراد فوق دقت و تجربه بسیار بالایی را مطالبه می کند.در بسیاری از موارد اختلاف وضع موجود با ابعاد ثبتی، متقاضی را به سمت کارشناس رسمی امور ثبتی سوق می دهد.

در این مورد یا موارد مشابه باید بررسی شود که علت اختلاف ناشی از چه موضوعی می باشد. بدین منظور بایستی در ابتدای امر مشخص گردد اضافه طولها در چه حدی اتفاق افتاده است تا نسبت به تهیه نقشه وضع موجود مجاورین اقدام گردد. در هر صورت اضافه مساحت می تواند دو حالت داشته باشد: 1- ناشی از تجاوز به مجاورین 2- ناشی از اشتباه در مساحی و … در گذشته. که در مورد اخیر در صورتیکه نیاز باشد، بایستی نقشه کادر تهیه نمود و وقتی احراز شود که تجاوزی به سایرین رخ نداده، مساحت پلاک ثبتی تصحیح شده و مبنا قرار می گیرد.

 

وظایف کارشناس رسمی امور ثبتی

 

رسیدگی و بررسی صحت جریان ثبتی

تشخیص مستندات و  ….

تشخیص اراضی بایر، دایر و موات 

تفکیک، افراز و تجمیع

ارزیابی اموال غیر منقول

تشخیص اراضی بایر، دایر و موات

 

جانمایی پلاک ثبتی بر روی نقشه ها، تصاویر هوائی یا ماهواره ای و همینطور میخکوبی بر روی زمین

تطبیق حدود و ثغور و مشخصات ثبتی مندرج در سند با وضع موجود

پرونده های املاک، بخش قابل توجهی را در محاکم قضائی به خود اختصاص داده است. 

ارزیابی املاک موضوع مواد 147 و 148 قانون ثبت

رسیدگی و تشخیص صحت انجام تشریفات افراز و تفکیک املاک

 

علت حساسیت کار کارشناس رسمی امور ثبتی چیست؟

 

کار کارشناس امور ثبتی با املاک و دارایی های غیر منقول است.

کارشناس امور ثبتی با تعیین حدود مساحت و تطبیق ارزش ملک حقوق مالک یا ماکین را به صورت قانونی تعیین میکند

در صورت مواجه با اختلافات مبتنی بر اضافه مساحت ملک در سند مشکل و علت به وجود آمدن آن را بررسی کرده و حق و حقوق شخص را بازمیگرداند.

 

تعیین موقعیت ملک توسط کارشناس امور ثبتی

 

از مـهـمـترین ویـژگی هـای اسناد تک برگ، وجود شـناسـه ای به نـام جام در پائین سمت راسـت سـند تک برگ می باشـد. این شناسه تشکیل شده از مختصات مولفه X در سیستم مختصات تهیه نقشه UTM و سپس مولفه Y و در انتها نیز شماره زون می باشد. با داشـتـن ایـن شـناسـه، بـسـادگـی می تـوان مـوقـعـیـت مــلـک را بر روی تـصـاویـر مـاهـواره ای مـشخـص نـمـود.

 

تخصص کارشناس امور ثبتی:

 

قضات محترم، در حل پرونده هایی که نیاز به دانش تخصصی دارد، از افراد خبره و با تجربه در آن زمینه بهره می برند. در حوزه املاک و اراضی نیز کارشناسان رسمی امور ثبتی می توانند گره گشای بسیاری از مشکلات موجود در پرونده های قضائی باشند.

مثلاً فردی مدعی شده که ملک مجاور یک متر وارد زمین من شده و اصطلاحا به حدود زمین تجاوز نموده است.در چنین مواردی درصورتیکه افراد بتوانند از یک کارشناس مرض الطرفین استفاده کنند، مسیر مشخص است.

در غیر اینصورت فرد شاکی بعنوان محکوم له به دادگاه حقوقی محل مراجعه و طرح دعوی می نماید. با توجه به تخصصی بودن موضوع، قاضی محترم دستور ارجاع به کارشناس دادگستری دارای صلاحیت ثبتی می دهد.

کارشناس ضمن مراجعه به دادگاه و مطالعه محتویات پرونده، به اظهارات طرفین دعوی نیز توجه می نماید. در نهایت با بررسی سوابق ثبتی ملک مورد تنازع و املاک مجاور نظریه خود را به دادگاه ارائه می دهد.

در صورتیکه هر یک از طرفین به نظریه اعتراضی داشته باشند، در صورت صلاحدید قاضی، کار مجدداً به هیئت 3 نفره ارجاع  می شود.

در صورتیکه اعتراضات ادامه یابد، به همین ترتیب به کارشناسان هیئتی ارجاع داده می شود. تعیین اینکه اعتراضات و ارجاع به هیئت کارشناسی تا کجا ادامه یابد در صلاحیت دادگاه می باشد.

 

هزینه انجام خدمات امور ثبتی توسط کارشناس رسمی:

 

یکی از مهمترین دارائی های افراد ملک، زمین و خانه می باشد. و همینطور یکی از بیشترین پرونده های دادگاهها نیز در رابطه با املاک  می باشد. همسایه داشتن مزایا و معایب خود را دارد! در بسیاری از موارد همسابه معترض که ملک مجاور در هنگام ساخت و ساز وارد ملک من شده یا بعد از نقشه برداری وضع موجود مشخص شده که مساحت وضع موجود از مساحت مندرج در سند مالکیت کمتر هست یا بیشتر! حال چه باید کرد. در تمامی این موارد و موارد ذکر شده در زیر، بایستی به کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی مراجعه نمود.

خدمات کارشناس رسمی امور ثبتی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جانمائی پلاک ثبتی
 • تطبیق ثبتی پلاک ها
 • مشخص نمودن حدود و حقوق ارتفاقی با توجه به مستندات
 • تشخیص اختلافات ثبتی
 • تشخیص تداخل ثبتی
 • بررسی اضافه مساحت (ناشی از تجاوز یا اضافه مساحت ذاتی ناشی از ماده 149 ثبت)
 • تهیه نقشه کادر جهت بررسی جابجائی، لغزش های ثبتی و بررسی اضافه یا کسری مساحت
 • تهیه نقشه وضع موجود یو تی ام UTM
 • تفکیک اراضی بر اساس ضوابط یا تراضی مالکین
 • افراز املاک مشاع بر اساس دستور العمل ها
 • ….