خدمات نقشه‌ برداری تهران

 

خدمات نقشه‌ برداری تهران و حومه: امروزه به دلیل این‌ که افراد بتوانند عملیات مهندسی و عمرانی خود را در زمین‌ های تهران و قسمت‌ های اطراف آن به‌ خوبی به انجام برسانند، نیاز به نقشه‌ برداری دارند. همه‌ ی ما می‌ دانیم که نقشه‌ ها می ‌توانند موقعیت جغرافیایی یک محیط را مشخص کنند و برای انجام فعالیت‌ های مربوط به ساخت‌ و ساز و یا فعالیت‌ های معماری و… مهم‌ ترین عنصر بشمار بیایند.

به‌ طور کلی نقشه‌ برداری را یکی از زیرمجموعه‌ های رشته‌ های مهندسی می ‌دانند که در آن افراد می ‌توانند موقعیت و محل دقیق قرارگیری پدیده‌ ها و عوارض روی زمین را مشخص کنند و امور مربوط به ساخت‌ و ساز شهری یا مسکونی خود را باتوجه‌ به آن، انجام دهند. نام دیگر نقشه‌ برداری، سروینگ می باشد که از قدیم‌ الایام تاکنون مورد توجه افراد بوده است.

نقشه‌ برداری تهران و حومه توسط مهندس نقشه‌ بردار ماهری که مدرک مهندسی نقشه‌ برداری خود را کسب نموده‌ اند، انجام می ‌شود. این افراد به دلیل این که با اصول نقشه‌ برداری و نکات مهم این کار آشنا هستند، می ‌توانند به‌ خوبی از پس آن بر بیایند.

 

نقشه‌ برداری تهران و حومه مراحل گوناگونی دارد:

 

 • در ابتدا افراد متخصص در این کار از محدوده‌ ی موردنظر دیدن می کنند تا بتوانند در نقشه‌ برداری تهران و حومه، به‌ خوبی عمل نمایند. در این مرحله با استفاده از ابزارهای مختلف، مساحت کلی شهر و اطراف آن مشخص می ‌شود.
 • در مرحله‌ ی بعد این افراد باید اطلاعات و داده‌ های موردنیاز را با استفاده از ابزارهایی نظیر ژالن، متر و… برداشت نمایند و محیط موردنظر را آنالیز کنند.
 • مرحله‌ ی سوم نیز مرحله‌ ای است که در آن باید نتایج کار این مهندسان مشخص شود. در این مرحله یک نقشه‌ ی کلی از محوطه‌ ی موردنظر به وجود می‌ آید که ممکن است رد شود و یا رد نشود.

همچنین لازم به ذکر است که مجموعه مهندس در مناطق دیگر به ارائه خدمات نقشه برداری میپردازد که از این مناطق می توان به نقشه برداری در دماوند و نقشه برداری در هشتگرد، نقشه برداری در لواسان، نقشه برداری در شهریار و همچنین نقشه برداری ورامین اشاره کرد.

 

کاربرد نقشه‌ برداری تهران و حومه

 

امروزه نقشه‌ برداری در زندگی انسان به‌ خصوص در زمینه‌ ی ساخت‌ و ساز شهری، کاربرد فراوانی دارد. تمامی علومی که در جامعه‌ ی ما رایج هستند، به نقشه‌ برداری نیاز دارند تا بتوانند اصول و مهارت‌ های موجود در خود را به دیگر افراد نیز آموزش دهند. این کار هم در مقیاس‌ های کوچک و هم در مقیاس‌ های بزرگ موردنیاز است و اهمیت فراوانی دارد. برای مثال می‌ توانیم در علم جغرافیا، علم زمین‌ شناسی، علوم مربوط به نجوم و فضا، علم باستان‌ شناسی و علم هیدروگرافی که زیرمجموعه‌ ی علوم مقیاس بزرگ بشمار می ‌آیند، از این نقشه‌ ها استفاده کنیم.

نقشه‌ برداری تهران و حومه در پروژه‌ های مربوط به راه‌ سازی، ساختمان‌ سازی و طراحی محیط کاربرد و نقش فراوانی دارد. باید بدانید که زمانی که از نقشه‌ برداری در مقیاس‌ های کوچک استفاده می‌ شود، زمین به طور مسطح و تخت در نظر گرفته می ‌شود اما زمانی که از این مقیاس‌ های کوچک فراتر می ‌رویم و وارد مقیاس‌ های بزرگ می ‌شویم، نقشه‌ برداری نیز وارد مرحله‌ ی جدیدی می ‌شود که زمین در آن به شکل کروی به نمایش گذاشته شده است.

جالب است بدانید که نقشه‌ برداری امروزه هم در دکوراسیون داخلی و هم در دکوراسیون خارجی محیط نیز کاربرد فراوانی دارد. ازاین‌ رو نمی‌ توانیم از اهمیت این عملیات مهندسی چشم‌ پوشی کنیم. امروزه نقشه‌ برداری در زندگی انسان به‌ خصوص در زمینه‌ ی ساخت‌ و ساز شهری، کاربرد فراوانی دارد. تمامی علومی که در جامعه‌ ی ما رایج هستند، به نقشه‌ برداری نیاز دارند تا بتوانند اصول و مهارت‌ های موجود در خود را به دیگر افراد نیز آموزش دهند.

این کار هم در مقیاس‌ های کوچک و هم در مقیاس‌ های بزرگ موردنیاز است و اهمیت فراوانی دارد. برای مثال می‌ توانیم در علم جغرافیا، علم زمین‌ شناسی، علوم مربوط به نجوم و فضا، علم باستان‌ شناسی و علم هیدروگرافی که زیرمجموعه‌ ی علوم مقیاس بزرگ بشمار می ‌آیند، از این نقشه‌ ها استفاده کنیم.

نقشه‌ برداری تهران و حومه در پروژه‌ های مربوط به راه‌ سازی، ساختمان‌ سازی و طراحی محیط کاربرد و نقش فراوانی دارد. باید بدانید که زمانی که از نقشه‌ برداری در مقیاس‌ های کوچک استفاده می‌ شود، زمین به طور مسطح و تخت در نظر گرفته می ‌شود اما زمانی که از این مقیاس‌ های کوچک فراتر می ‌رویم و وارد مقیاس‌ های بزرگ می ‌شویم، نقشه‌ برداری نیز وارد مرحله‌ ی جدیدی می ‌شود که زمین در آن به شکل کروی به نمایش گذاشته شده است. جالب است بدانید که نقشه‌ برداری امروزه هم در دکوراسیون داخلی و هم در دکوراسیون خارجی محیط نیز کاربرد فراوانی دارد. از این‌ رو نمی‌ توانیم از اهمیت این عملیات مهندسی چشم‌ پوشی کنیم.

 

انواع مختلف نقشه‌ برداری تهران و حومه

 

از آنجایی‌ که وسعت کار و موقعیت داده‌ های برداشت شده اهمیت فراوانی در نقشه‌ برداری تهران و حومه دارند، می ‌توانیم از این نظر نقشه‌ برداری را به دسته‌ های گوناگونی تقسیم کنیم:

 • نقشه‌ برداری زمینی: این نوع از نقشه‌ برداری که به‌ عنوان اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین نوع نقشه‌ برداری نیز شناخته شده است، در مشخص کردن موقعیت جغرافیایی عوارض مختلفی که بر روی زمین وجود دارند، کاربرد دارد. همچنین این نوع از نقشه‌ برداری ابعاد و مساحت این عوارض را نیز مشخص می کند.
 • توپوگرافی: نوع دیگری از نقشه‌ برداری، توپوگرافی است که درعین ‌حال می ‌تواند مساحت، ارتفاع و طول و عرض محیط را اندازه‌ گیری نماید.
 • کارتوگرافی: یکی دیگر از انواع نقشه‌ ها، کارتوگرافی‌ ها هستند. به دلیل این که این نوع از نقشه‌ ها فرایند پیچیده‌ ای را برای به‌ وجود آمدن طی می ‌کنند، به آن‌ ها کارتوگرافی گفته می ‌شود.
 • فوتوگرامتری: در واقع فوتوگرامتری به نقشه‌ برداری هوایی گفته می ‌شود که با استفاده از هلیکوپترها یا دستگاه‌ های ماهواره‌ ای ضبط می ‌شوند. این نقشه‌ ها با استفاده از عکس‌ های به‌ دست ‌آمده از محوطه‌ های مربوطه، کشیده می‌ شوند و دقت بالایی نیز دارند.
 • آر ‌اس: آر‌ اس‌ ها نیز یکی از انواع گوناگون نقشه‌ برداری‌ ها بشمار می ‌آیند که با استفاده از دستگاه‌ های سنجش از را دور، به­ وجود می‌ آیند. نقشه‌ برداری آر اس می ‌تواند بدون این که افراد و نقشه‌ برداران را دخالت دهد، ارتفاعات عوارض موجود بر روی زمین را به‌ خوبی مشخص کند.
 • هیدروگرافی: زمانی که لازم باشد شما از اعماق اقیانوس‌ ها و کف دریاها نقشه‌ برداری کنید، در این حالت می‌ گویند که شما هیدروگرافی کرده‌ اید. در واقع اهمیت هیدروگرافی‌ ها آنجایی مشخص می‌ شود که قرار است در دریاها اسکله‌ هایی به وجود بیاید و یا مسیر حرکت کشتی‌ ها و قایق‌ ها مشخص شود.
 • نقشه مسیر: یکی دیگر از انواع نقشه‌ برداری، نقشه مسیرها هستند. این نوع از نقشه‌ برداری زمانی بکار می ‌آید که قرار است راه‌ ها و جاده‌ های جدیدی احداث شوند. از این نقشه‌ ها همچنین در احداث راه‌ آهن یا مشخص کردن خطوط لوله‌کشی نیز استفاده می ‌شود.
 • نقشه نظامی: نقشه‌ برداری نظامی همانطور که از نامش پیدا است، برای انجام فرایندهای نظامی گوناگون بکار گرفته می شود و می ‌تواند میزان خطرات موجود در راه یا شرایط جوی مناطق مختلف برای انجام حمله‌ های نظامی را مشخص کند.
 • نقشه‌ برداری شهری: یکی از مهم‌ ترین نقشه‌ برداری‌ ها که امروزه برای نقشه‌ برداری تهران و حومه نیز از آن استفاده می‌ شود، نقشه‌ برداری شهری است. بدون شک این نوع از نقشه‌ برداری در شهر بزرگی مثل تهران که جمعیت زیادی را نیز در خود جای داده است، از اهمیت بالایی برخوردار می‌ باشد.

 

خدمات نقشه‌ برداری تهران و حومه به چند دسته تقسیم می‌ شوند؟

 

 • یکی از خدمات نقشه‌ برداری این است که می ‌تواند کاداسترهایی را برای ارائه به ارگان‌ های دولتی یا شخصی طراحی نماید.
 • با استفاده از خدمات نقشه‌ برداری تهران و حومه می ‌توانید به‌ خوبی محیط جغرافیایی و پدیده‌ های اطراف تهران را بشناسید.
 • اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین خدمات نقشه‌ برداری در انواع مختلف این است که می ‌تواند کار شهرداری‌ ها یا افراد عادی را در احداث پدیده‌ های گوناگون آسان کند. بدین صورت که شما با استفاده از این نقشه‌ ها می‌ توانید با عوارض زمین آشنایی پیدا کنید و سازه‌ های خود را متناسب با همین عوارض احداث کنید.
 • از نقشه‌برداری‌ ها در جانمایی پلاک‌ ثبتی نیز استفاده می ‌شود.

 

ارائه خدمات نقشه برداری در تهران و حومه

 

امروزه از مهم‌ ترین مواردی که در ساختمان سازی به آن توجه می‌ کنند خدمات نقشه برداری است که در تهران و شهرهای حومه این اهمیت بیش‌ تر نیز می‌ باشد. برای شناخت شرکت نقشه برداری بهترین کار مراجعه کردن به رزومه کاری آن‌ ها می‌ باشد و وجود تجهیزات باکیفیت در نقشه برداری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

در تهران کرج و حومه از دو روش نقشه برداری زمینی و هوایی برای انجام عملیات استفاده می‌ کنند. شاهد این موضوع هستیم که در تهران و اطراف این شهر برای انجام عملیات نقشه برداری از پیمان کاران کمک می‌ گیرند و برای دریافت نقشه‌ ها ثبتی و ملکی از مهندسین نقشه برداری کمک می‌ گیرند.

 

هزینه نقشه‌ برداری تهران و حومه

 

نقشه‌ برداری در برخی از مناطق تهران و حومه کار دشواری است. گاهی اوقات زمین ‌های ملکی و مکانی که می ‌خواهید نقشه آن را تهیه کنید به‌ راحتی در دسترس نیست و موقعیت سختی دارد بنابراین باید هزینه بیشتری برای تهیه نقشه بپردازید. همچنین نوع زمین و مسافت آن و اطلاعاتی که می‌ خواهید از طریق نقشه به دست آورید هم اهمیت زیادی دارد. هزینه نقشه ‌برداری در تهران باتوجه ­به شرایطی که ملک و زمین دارد بسیار متفاوت است. در اطراف تهران به دلیل موقعیت بهتر و دسترسی آسان به اراضی، هزینه‌ های کمتری برای نقشه ‌برداری دریافت می‌ شود.

 

نقشه­ برداری هوایی در تهران

 

در فرایند نقشه ­برداری هوایی در تهران تصاویری باکمک هواپیما و یا پهپاد گرفته می شود. نکته مهم اینکه با داشتن تصاویری که هم عرض و هم طول را پوشش دهند می توان محل دقیق ارتفاعات را نیز در تصاویر تشخیص داد. حال نوبت آن می رسد که با پردازش نمودن این تصاویر گرفته شده توسط نرم ­افزارهای موجود و سپس گذراندن چندین مرحله تمامی عکس ها به نقشه موردنظر تبدیل گردند.

بهتر است نقشه ­برداری هوایی در تهران را در محیطی انجام دهیم که هیچ مانعی برای چرخش و همچنین فرود آمدن پهپاد یا هواپیما وجود نداشته باشد همچنین بهتر است جو هوا نیز از لحاظ پایداری لحاظ گردد تا درنهایت شاهد نتیجه مورد انتظار خود از نقشه ­برداری هوایی در تهران باشیم.